فیزیوتراپی آرتروز و رماتیسم زانو

فیزیوتراپی آرتریت و آرتروز زانو

آرتریت روماتوئید، که اغلب به عنوان آرتریت زانو شناخته می شود، و آرتروز زانو، دو شکل متمایز از آرتریت هستند که هر دو ممکن است مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهند. التهاب زانو یکی از علائم رایج آرتریت روماتوئید (RA) است، یک بیماری التهابی که ممکن است هر مفصلی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. درد، ادم، سفتی و محدودیت دامنه حرکتی ممکن است در مفاصلی که تحت تاثیر این بیماری قرار دارند، تجربه شود. علائم سیستمیک مانند خستگی، تب و کاهش وزن نیز ممکن است ناشی از آرتریت روماتوئید باشد. هنگامی که فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید است، سیستم ایمنی به پوشش سینوویال مفصل حمله می‌کند که به مرور زمان ممکن است باعث آسیب و تغییر شکل مفصل شود. کمکی به فیزیوتراپی با لیزر درمانی میتواند به این بیماری کند برای کاهش التهاب بسیار موثر خواهد بود .
از سوی دیگر، استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از ضربه همگی نمونه هایی از انواع آرتریت هستند که ممکن است مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهند. آرتریت زانو یک عبارت گسترده است که به هر شکلی از آرتریت که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهد اشاره دارد. هنگامی که آرتریت زانو را تحت تاثیر قرار می دهد، غضروفی که به طور معمول مفصل را تحت فشار قرار می دهد به تدریج از بین می رود که ممکن است باعث ناراحتی، سفتی و کاهش دامنه حرکتی زانو در زانوی آسیب دیده شود.

علائم آرتریت روماتوئید

علائم آرتریت روماتوئید (RA) و آرتریت زانو ممکن است کاملاً مشابه باشند. با این حال، برخی از تمایزات قابل توجهی بین این دو وجود دارد. اگرچه آرتریت زانو اغلب فقط مفصل زانو را درگیر می کند، آرتریت روماتوئید (RA) اغلب مفاصل زیادی را در هر دو طرف بدن درگیر می کند. علائم RA اغلب متقارن تر هستند، به این معنی که هر دو طرف بدن به طور معمول به روشی معادل مبتلا می شوند. علائم آرتریت زانو نیز ممکن است یک طرفه باشد، به این معنی که فقط یک زانو تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرد.
درمان RA و آرتریت زانو نیز ممکن است تا حدودی متفاوت از یکدیگر باشد. داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری که اغلب به عنوان DMARD شناخته می شوند، درمان استاندارد برای آرتریت روماتوئید (RA) هستند. این درمان ها به دنبال کاهش دوره بیماری و جلوگیری از تخریب مفاصل هستند. روش‌های مختلفی برای درمان آرتروز زانو وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل فیزیوتراپی، دارو برای کاهش درد و در شرایط شدیدتر، جراحی تعویض مفصل است.
آرتریت زانو یک اصطلاح کلی است که به هر نوع آرتریتی که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهد اشاره دارد. در نتیجه، آرتریت روماتوئید (RA) و آرتریت زانو دو نوع مختلف آرتریت هستند که می توانند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهند. RA یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب مزمن و آسیب مفاصل می شود. آرتریت زانو یک اصطلاح کلی است که به هر نوع آرتریتی که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهد اشاره دارد.

آرتریت و استئوآرتریت، که هر دو تحت عنوان بیماری دژنراتیو مفصل قرار می‌گیرند، دو شکل شایع از بیماری‌های مفصلی هستند که ممکن است منجر به التهاب دردناک و همچنین کاهش دامنه حرکتی و تحرک کلی فرد شود. بین این دو موقعیت، علیرغم این واقعیت که دارای ویژگی های مشترک هستند، باید تمایزات عمده ای قائل شد.

التهاب مفصل زانو

منظور متخصصین پزشکی وقتی در مورد آرتروز صحبت می کنند، التهاب در مفاصل است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که شایع ترین آنها آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک و نقرس است. بسیاری دیگر نیز وجود دارد. درد، سفتی و تورم در مفاصل علائمی هستند که ممکن است در اثر هر نوع آرتریت ایجاد شوند، اگرچه اشکال خاصی از این بیماری شایع‌تر از سایرین است. برخی از اشکال آرتریت بیماری های خود ایمنی هستند، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می کند. از سوی دیگر، انواع دیگر آرتریت به دلیل ساییدگی و پارگی یا دلایل دیگر ایجاد می شود.

از سوی دیگر، استئوآرتریت نوعی آرتریت است که در اثر تجزیه غضروفی که به طور معمول سطوح مفصلی را می‌پوشاند، ایجاد می‌شود. غضروف بافت نرمی است که انتهای استخوان ها را می پوشاند و استخوان ها را قادر می سازد بدون مالش یا ایجاد اصطکاک روی یکدیگر حرکت کنند. از آنجایی که غضروف خراب می‌شود، به استخوان‌ها اجازه می‌دهد تا روی یکدیگر ساییده شوند، که ممکن است دردناک باشد و منجر به التهاب شود. در حالی که احتمال بروز آن در افراد مسن تر است، استئوآرتریت گاهی اوقات ممکن است در افراد جوان تر، به ویژه در افرادی که در گذشته آسیب های مفصلی داشته اند یا سایر عوامل خطرزا را داشته باشند، ظاهر شود.

نحوه تاثیر آنها بر مفاصل یکی از مهم ترین تفاوت های بین آرتریت و آرتروز است. آرتریت یک بیماری دژنراتیو مفصلی است که ممکن است هر مفصلی در بدن از جمله مفاصل انگشتان دست، مچ دست، زانو و باسن و لگن و ران  را درگیر کند. از سوی دیگر، استئوآرتریت با درد و سفتی در دست‌ها، لگن، زانو و ستون فقرات مشخص می‌شود.

روند پیشرفت بیماری

تمایز دیگر در نحوه پیشرفت بیماری است. این امکان وجود دارد که شما یک فرم مزمن آرتریت داشته باشید که نیاز به مراقبت و درمان مداوم دارد. در موارد خاص، ممکن است منجر به آسیب طولانی مدت به مفاصل و همچنین ناتوانی شود. از سوی دیگر، استئوآرتریت با پیشرفتی مشخص می شود که اغلب در طول زمان کند می شود و علائم به مرور زمان بدتر می شود. بسیاری از افراد مبتلا به استئوآرتریت می توانند علائم خود را با تغییر در شیوه زندگی و همچنین دارو کنترل کنند، علیرغم این واقعیت که این وضعیت ممکن است به طور بالقوه منجر به زوال و آسیب مفصل شود.

به طور خلاصه، آرتریت و استئوآرتریت هر دو اختلالاتی هستند که مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهند و پتانسیل ایجاد درد، التهاب و مشکلات حرکتی را دارند. از سوی دیگر، آرتریت به التهاب مفاصل اشاره دارد که ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، در حالی که آرتروز با تجزیه غضروف مفاصل ایجاد می شود. کسانی که از درد مفاصل رنج می برند و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آنها ممکن است از به دست آوردن درک بهتری از تمایز بین این دو اختلال به منظور تصمیم گیری بهتر درمانی که مؤثرترین است، سود ببرند.

التهاب مفصل زانو و تخریب مفصل  زانو هر دو شرایطی هستند که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می دهند، اما علل و ویژگی های آن ها کمی متفاوت است.

آرتریت زانو وضعیتی است که در آن مفصل زانو ملتهب می شود و منجر به درد، سفتی و کاهش تحرک می شود. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله فرسودگی ناشی از افزایش سن، آسیب ها و اختلالات خود ایمنی باشد. انواع مختلفی از آرتریت زانو وجود دارد، اما شایع ترین آنها آرتروز، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از ضربه است.

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت زانو است و زمانی اتفاق می افتد که غضروفی که انتهای استخوان های مفصل زانو را تحت فشار قرار می دهد به تدریج از بین برود. این می تواند باعث درد، سفتی و تورم و همچنین احساس توری در هنگام حرکت دادن زانو شود. استئوآرتریت در افراد مسن شایع تر است، اما می تواند در اثر آسیب یا استرس مکرر نیز ایجاد شود.

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که باعث التهاب در مفاصل از جمله مفصل زانو می شود. این می تواند منجر به آسیب و تغییر شکل مفصل و همچنین علائم سیستمیک مانند خستگی و تب شود.

آرتریت پس از ضربه می تواند پس از آسیب زانو، مانند شکستگی یا دررفتگی، رخ دهد. این آسیب می تواند باعث آسیب به غضروف و سایر ساختارهای زانو شود و در طول زمان منجر به علائم آرتریت شود.

آرتروز زانو اصطلاحی است که گاهی به جای آرتریت زانو استفاده می شود، اما معمولاً به طور خاص به آرتروز زانو اشاره دارد. این یک وضعیت دژنراتیو است که می تواند در نتیجه افزایش سن، استفاده بیش از حد یا آسیب رخ دهد. در آرتروز زانو، غضروف مفصل زانو به تدریج از بین می رود و باعث درد، سفتی و تورم می شود.

به طور خلاصه، هم آرتروز زانو و هم آرتروز زانو شرایطی هستند که می‌توانند باعث درد و سفتی در مفصل زانو شوند، اما آرتریت زانو می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله اختلالات خودایمنی باشد، در حالی که آرتروز زانو به طور خاص به آرتروز زانو اشاره دارد.

اگر آرتوز زانو دارید !؟

اگر آرتروز زانو دارید، ماهیچه‌هایی که زانو را احاطه کرده‌اند ضعیف می‌شوند و مفاصل زانو سفت می‌شوند. این امر انجام فعالیت های معمولی مانند پیاده روی یا بلند شدن از رختخواب در صبح را چالش برانگیز می کند.

علائم آرتروز زانو از جمله درد، ادم و سفتی را می توان با کمک فیزیوتراپی کاهش داد و حتی عملکرد مفصل را بهبود بخشید. راه رفتن، خم شدن، زانو زدن، چمباتمه زدن و نشستن ممکن است در نتیجه این مشکل کمتر شود. در واقع، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۰ انجام شد، نشان داد که ترکیبی از فیزیوتراپی دستی و ورزش تحت نظارت، مزایای عملکردی را برای بیمارانی که از آرتروز زانو رنج می‌برند، فراهم می‌کند و ممکن است نیاز به مداخله جراحی را به تاخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند.

علائم آرتروز زانو از جمله درد، ادم و سفتی را می توان با کمک فیزیوتراپی کاهش داد و حتی عملکرد مفصل را بهبود بخشید. راه رفتن، خم شدن، زانو زدن در نتیجه این کار، نشستن، چمباتمه زدن و نشستن ممکن است دشوارتر شود. استئوآرتریت زانو شما (OA) ممکن است با کمک دو نوع فیزیوتراپی اولیه، که درمان‌های غیرفعال و درمان‌های فعال هستند، قابل تحمل‌تر شود. در مورد درمان های غیرفعال، اکثریت کار توسط فیزیوتراپیست انجام می شود. از سوی دیگر، درمان‌های فعال نیاز به کار بیشتری از جانب بیمار دارد، مانند انجام تمرینات ورزشی در خانه.

انواع متداول درمان غیرفعال آرتروز زانو

درمان با دمای سرد: از آنجا که گردش خون را کند می کند، سرما درمانی می تواند به کاهش تورم کمک کند. یکی از کارهایی که فیزیوتراپ شما ممکن است انجام دهد استفاده از کمپرس سرد روی مفصل زانو است.

گرما درمانی: گرما درمانی جریان خون را تحریک می کند که به نوبه خود سفتی مفاصل زانو و ماهیچه های اطراف زانو را کاهش می دهد. به‌عنوان مثال، فیزیوتراپیست برای بهبود گردش خون، می‌تواند از یک پد گرم‌کننده روی مفصل زانو استفاده کند.

درمان معروف به آب درمانی، که اغلب به عنوان آب درمانی نیز شناخته می شود، شامل استفاده از آب به منظور کاهش علائم آرتروز زانو است. استفاده از آب درمانی با تعدادی از مزایای متمایز همراه است. به عنوان مثال، می‌توانید فعالیت‌هایی با ضربه کم در آب انجام دهید که مفاصل شما را تحریک نمی‌کند. علاوه بر این، قرار گرفتن در آب گرم می تواند به شما در مقابله با درد زانو و سایر علائم آرتروز زانو کمک کند و همچنین حرکت را تسهیل می کند.

 

درمان های فعالی که معمولا برای آرتروز زانو استفاده می شود

تمرین‌هایی که برای رشد عضلات طراحی شده‌اند فیزیوتراپ شما تمرین‌های مختلفی را به شما نشان می‌دهد که می‌توانید در راحتی در خانه خود انجام دهید تا عضلات خود را تقویت کنید. تمرینات قدرتی برای عضلات پا می تواند به تقویت مفاصل زانو کمک کند. به تنهایی، تقویت این عضلات می تواند به کاهش درد مرتبط با آرتروز زانو (OA) کمک کند.

اگر به استئوآرتریت زانو (OA) مبتلا هستید، ورزش انعطاف‌پذیری بسیار مهم است، زیرا این وضعیت اغلب حرکت را دشوار می‌کند. انجام منظم این تمرینات می تواند به شما در بهبود دامنه حرکتی، انعطاف پذیری بیشتر زانوها و بازگرداندن عملکرد طبیعی مفصل زانو کمک کند.

از آنجایی که آنها می توانند به کاهش مقداری از فشار وارد شده به زانو کمک کنند، تمرینات تقویتی و انعطاف پذیری هر دو ضروری هستند.

فیزیوتراپ شما برنامه ای برای فیزیوتراپی شما طراحی خواهد کرد که ممکن است شامل ترکیبی از درمان های فعال و غیرفعال برای آرتروز زانو باشد. این طرح به طور خاص برای شما ایجاد خواهد شد.

با پزشک خانواده خود در مورد شروع یک برنامه فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو خود بحث کنید تا بتوانید فعالیت هایی را که به طور منظم در آنها شرکت می کنید افزایش دهید. اگر درمان آرتروز زانو را هر چه زودتر شروع کنید، در دراز مدت نتیجه بهتری خواهید داشت.

زانو درد

زانو درد یک شکایت مکرر در میان افراد در هر سنی است، اگرچه افراد جوان به طور نامتناسبی به آن مبتلا هستند. این می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که شایع ترین آنها صدمات ناشی از استفاده بیش از حد، رباط های آسیب دیده و درد همراه با رشد است. در این مقاله به دلایلی که باعث می شود جوانان احساس ناراحتی زانو می کنند و همچنین درمان ها و اقدامات پیشگیرانه ای که ممکن است انجام شود، خواهیم پرداخت.

آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد جوانانی که در بسیاری از ورزش ها و انواع دیگر فعالیت های بدنی شرکت می کنند، بیشتر در معرض آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد هستند. دویدن، پریدن و لگد زدن نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند باعث این آسیب‌ها شوند، زیرا بارها و بارها بر مفصل زانو فشار وارد می‌کنند. زانو درد، ادم و سفتی از علائم شایع آسیب ناشی از استفاده بیش از حد به خصوص در زانو هستند.

پارگی رباط زانو

پارگی رباط زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از نوارهای بافتی که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند، آسیب ببیند. آسیب ناگهانی، مانند پیچ خوردن یا افتادن، می تواند باعث آسیب به رباط ها در افراد جوان شود، به خصوص اگر آسیب به اندام ها باشد. زانو درد، بی ثباتی و تورم همه از علائم رباط آسیب دیده است که می تواند در زانو ایجاد شود.

درد مرتبط با رشد: با بزرگتر شدن کودکان و نوجوانان، استخوان ها و ماهیچه های آنها به سرعت رشد می کنند. با توجه به این واقعیت که استخوان ها با سرعت بیشتری نسبت به ماهیچه ها و تاندون هایی که از آنها حمایت می کنند رشد می کنند، این امر می تواند باعث ایجاد درد در زانو شود. ناراحتی زانو، تورم زانو و سفتی زانو برخی از علائم زانو درد مرتبط با رشد هستند.

برای مدیریت و پیشگیری از درد زانو در جوانان انجام چند اقدام ساده ضروری است. این مراحل به شرح زیر است:

اگر کودک شما از درد زانو شکایت دارد، بهترین درمان این است که او راحت باشد و یخ را روی ناحیه آسیب دیده بمالد. این ممکن است به کاهش ادم و همچنین ناراحتی مرتبط کمک کند.

تمریناتی برای تقویت قدرت:

افزایش قدرت عضلاتی که زانو را احاطه کرده و حمایت می کنند، یکی از راه های کمک به جلوگیری از درد زانو است. قدرت پاها را می توان با انجام چندین تمرین از جمله اسکات، لانژ و بالا بردن ساق پا بهبود بخشید.

عمل کشش به حفظ انعطاف پذیری در عضلات و تاندون هایی که زانو را احاطه کرده اند کمک می کند و احتمال آسیب دیدن این ساختارها را کاهش می دهد. قبل از تمرین و بعد از تمرین، کودک شما باید تشویق شود که حرکات کششی انجام دهد.

کفش مناسب بپوشید پوشیدن کفش مناسب می تواند به محافظت از زانو و کاهش احتمال آسیب کمک کند. اطمینان حاصل کنید که کفش‌هایی که فرزندتان می‌پوشد نه تنها اندازه مناسبی دارند، بلکه برای فعالیتی که در آن شرکت خواهد کرد نیز طراحی شده‌اند.

در نتیجه، ناراحتی زانو یک بیماری شایع در میان جوانان است. با این حال، در صورت انجام اقدامات مناسب، می توان آن را کنترل کرد و از آن جلوگیری کرد. برای اینکه زانوهای خود را سالم و عاری از درد نگه دارید، باید کودک خود را تشویق کنید که مکث کند، حرکات کششی انجام دهد، روی تقویت عضلات خود کار کند و کفش مناسب بپوشد. اگر کودک شما از ناراحتی طولانی مدت زانو شکایت دارد، ضروری است که از کمک پزشکی حرفه ای بهره مند شوید تا هرگونه مشکل زمینه ای احتمالی را رد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up