فیزیوتراپی تعویض و جراحی مفصل زانو شهریار و اندیشه فاز یک

اکثر بیمارانی که قصد جراحی تعویض مفصل زانو دارند و به فیزیوتراپی همگام در شهریار و اندیشه مراجعه میکنند درباره تاثیر توانبخشی قبل از جراحی و اهمیت فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو سوال دارند ، در طی این مدت زمان ما به گردآوری و مدون کردن سوالات متداول بیماران عزیز اقدام کردیم و در این پست تعدادی از این سوالات را پاسخ میدهیم 

 

فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

 

آیا قبل از جراحی تعویض مفصل زانو باید فیزیوتراپی کنیم ؟

بله ، شما قبل از جراحی حتما باید فیزیوتراپی و توانبخشی تخصصی قبل از جراحی را انجام دهید ، اکثر مراجعینی که دچار آسیب های حاد در مفصل زانو هستند ، دچار ضعف و تنبلی عضلات ران و ساق ، التهاب و تورم شدید در زانو هم میباشند ، بنابراین جراحی زانو این افراد با مشکل مواجه میشود و بهترین روش پیشگیری از صدمات بعدی ، توانبخشی قبل از جراحی ، همراه برنامه تمرین درمانی فشرده مخصوص این بیماران است .

در فیزیوتراپی همگام شهریار و اندیشه ، بهترین برنامه تمرین درمانی را به مراجعین عزیز آموزش می دهیم و با پیگیری منظم بعد از اتمام جلسات درمانی از صحیح و دقیق انجام دادن تمرینات مطئمن میشویم ، با همراه و همکاری بیمار میتوان از آسیب های بیشتر بعد از جراحی که شامل افزایش شدید تورم و کاهش دامنه حرکتی و ضعف شدید عضلات است  پیشگیری کرد .

بهترین زمان شروع  فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل  : 

دو روز بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بهترین زمان شروع برنامه درمانی و توانبخشی میباشد ، به دلیل تورم زانو بعد از جراحی ، زمان طلایی بازگشت دامنه حرکتی زانو ، کاهش قدرت عضلات  ، باید هرچه سریعتر جهت رفع این موارد اقدام گردد ، بنابراین با گذشت زمان درمان سختر و طولانی تر خواهد شد ، متاسفانه بعضی از مراجعین از روی عدم آگاهی ، بعد کشیدن بخیه و مدت زمان ۱۴ الی ۲۰ روز به فیزیوتراپی مراجعه میکنن ، فیزیوتراپی دیرهنگام باعث درد و درمان طولانی تر خواهد شد.

در فیزیوتراپی همگام ، توصیه ما مراجعه سریع و فوری بعد از جراحی می باشد ، بنابراین توصیه میکنیم قبل از انجام جراحی نوبت خود را برای  دو روز بعد ترخیص از بیمارستان رزرو نمایید تا در دریافت نوبت دچار مشکل نشوید.

 

 چه نوع فیزیوتراپی برای جراحی زانو مناسب است ؟

فیزیوتراپی با لیزر جهت کاهش التهاب بعد از جراحی می تواند به کاهش دوران نقاهت بسیار کمک کند ، همچنین در مواردی که بیمار دچار پوکی استخوان باشد و تورم بعد از جراحی تعویض مفصل خیلی زیاد است ، فیزیوتراپی با مگنت درمانی بهترین گزینه برای کاهش باد و تورم اطراف مفصل زانو میباشد ، دستگاه مگنت تراپی در فیزیوتراپی همگام شهریار  بهترین دستگاه در نوع خود میباشد. با استفاده از امواج مغناطیسی می توان بافت آسیب دیده را بازیابی کرد و صحت و سلامتی شما بدست آید .

همچنین کاربرد لیزر همراه طب سوزنی میتواند اثر بخشی زیادی در درمان فیزیوتراپی شما عزیزان داشته باشد ، در مرکز توانبخشی همگام اندیشه و شهریار ما بهترین تجهیزات و لوازم مصرفی طب سوزنی را برای شما استفاده میکنیم 

 

تمرین های قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل با متفاوت است : 

تمرین های قبل از جراحی عموما بر افزایش قدرت عضلات تمرکز دارد ، در صورتی که بیمار قبل از جراحی در مفصل زانو ، تورم و خشکی و کاهش دامنه حرکتی نداشته باشد ، اکثر تمرینات بر روی عضلات ران و ساق اثرگذار هستند ، اما تمرینات بعد از جراحی با اولویت کاهش تورم و افزایش دامنه حرکتی در کوتاه ترین زمان و سپس افزایش قدرت عضلات و بهبود راه رفتن و رفع لنگش بیمار ، میباشد .

در فیزیوتراپی همگام تمام تمرین ها توسط فیزیوتراپیست به بیماران آموزش داده میشود ، ما اجازه فیلم برداری از تمرین ها را به شما میدهیم تا با خیال راحت از صحیح یاد گرفتن و انجام دادن تمرینات در منزل خود ، برنامه تمرین درمانی را پیش ببرید ، علاوه بر انجام تمرین ها در حین فیزیوتراپی ، شما باید در منزل تمام تمرین های که توسط فیزیوتراپیست آموزش داده میشود را نیز انجام دهید تا با فیزیوتراپی به  بهبودی کامل و صحت و سلامتی برسید .

تاثیر فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل چیست ؟

فیزیوتراپی بعد از جراحی با هدف های مشخص طبق پروتکل درمانی انجام میشود، اولین هدف ها ، کاهش تورم و افزایش دامنه حرکتی و سپس افزایش قدرت عضلات می باشد ، در مرحله بعد کاهش درد در حین وزن اندازی روی اندام مبتلا و بهبود راه رفتن و کاهش لنگش پیگیری خواهد شد ، گاهی اوقات بیماران   از درد و گزگز در پا و کمر بعد از جراحی شکایت دارند که این مورد نیز توسط فیزیوتراپی برطرف می گردد ، اما بصورت کلی درد کمر بعد از جراحی زانو طبیعی است ، به دلیل وزن اندازی نامتعادل به یک سمت (سمت سالم )  خوابیدن ها طولانی مدت و همچنین تمرینات سخت برای افزایش قدرت عضلات ران ، درد در ناحیه کمر و لگن ایجاد میشود ، بی حسی و گزگز  در ناحیه جراحی و پایین تر از آن گاهی بخاطر تور خیلی شدید بعد از جراحی است ، در صورتی که بعد  از کاهش تورم این مورد برطرف نشود در صورت احتمال آسیب دیدن عصب ، بهترین روش درمانی فیزیوتراپی میباشد که باعث رویش مجدد عصب آسیب دیده خواهد شد .

 

دقیقا بعد از جراحی چه کارهایی کنیم ؟

از لحظه بیرون آمدن از اتاق جراحی ، فیزیوتراپیست مخصوص بیمارستان باید آموزش ها لازم را به شما دهد ، یکی از این آموزش های مهم بالا نگه داشتن اندام جراحی شده در وضعیت استراحت ، جهت کاهش تورم  و گذاشتن کمپرس یخ و حوله در فواصل زمانی منظم می باشد ، همچنین در حین بالا نگه داشتن اندام در وضعیت استراحت ، می توانید تمرین بالا و پایین دادن پنجه پار را انجام دهید تا تاثیر بیشتری جهت کاهش تورم داشته باشد ، تمامی آموزش های لازم بعد از جراحی باید توسط فیزیوتراپیست بیمارستان به بیماران داده شود و تا روزی که به مرکز فیزیوتراپی مراجعه کنید باید تمامی آن ها را بصورت کامل انجام دهید ، همچنین از پرستار دستون مصرف داروها ، مایعات ، نحوه پانسمان کردن ، لوازم مورد نیاز و دارو ها را نیز سوال کنید .

اگر دو روز بعد از جراحی زانو به فیزیوتراپی همگام مراجعه کنید ، در اینجا ما تمام موارد لازم را مجددا با بیماران دوره میکنیم تا مطمئن شویم کار های لازم جهت بهبود شما انجام خواهد شد .

در پایان بصورت خلاصه موارد و نکات مهمی که در فیزیوتراپی همگام شهریار و اندیشه برای بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل انجام میشود را باهم مطالعه کنیم : 

  • تمرین درمانی تخصصی توسط فیزیوتراپیست برای هر بیمار
  • لیزر پرتوان جهت کاهش التهاب بعد از جراحی و کوتاه تر شدن زمان درمان
  • مگنت درمانی برای افزایش جوش خوردن و تراکم استخوان در ناحیه جراحی
  • الکتروتراپی پیشرفته همراه با تمرین درمانی حین فیزیوتراپی برای بهبود سریعتر 
  • ارائه لوازم یکبار مصرف مخصوص هر بیمار و جلوگیری از خطر عفونت بعد از جراحی

پس از جراحی تعویض زانو، بیمار از انجام فیزیوتراپی در طول دوره توانبخشی خود سود زیادی خواهد برد. علاوه بر کمک به بیماران در بازیابی قدرت و دامنه حرکتی خود، مدت زمان لازم برای از سرگیری فعالیت های عادی خود را کاهش می دهد.

پس از انجام جراحی تعویض زانو، می توان به شما توصیه کرد که در اسرع وقت بعد از عمل بایستید و راه بروید. مفصل جایگزین شما تا زمانی که به فیزیوتراپی ادامه دهید، چه به تنهایی یا با کمک یک درمانگر انجام دهید، وضعیت خوبی خواهد داشت.

برخی از مزایای فیزیوتراپی به شرح زیر است:

به دست آوردن قدرت در عضلاتی که مفصل جدید شما را احاطه کرده و حمایت می کنند اولین قدم مهم است.
افزایش جریان خون به منظور تسریع روند بهبودی
تسکین درد و ادم و تورم
بازیابی حرکت طبیعی و عملکرد فیزیولوژیکی
بازگشت سریع شما به فعالیت های معمولی را تسهیل می کند.
بسته به شدت بیماری، ممکن است به شما توصیه شود که به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید یا ممکن است تمریناتی به شما ارائه شود که بتوانید به تنهایی در خانه خود انجام دهید. در بیشتر موارد، تحرک اولیه با فعالیت های سبک متمرکز بر دامنه حرکت آغاز می شود و متعاقباً شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود.

همانطور که استقامت شما بهبود می یابد، می توانید تمرینات مقاومتی بیشتری را برای تقویت بیشتر عضلات خود اضافه کنید. این مقداری از فشار مفصل جدید زانوی شما را از بین می‌برد و به شما امکان می‌دهد فعالیت‌های روزمره زندگی را با سهولت بیشتری انجام دهید.

می‌توانید از کلینیک ما یا فیزیوتراپیست خود در مورد انواع فعالیت‌هایی که می‌توان بدون خطر کردن زانوی جدیدتان با خیال راحت انجام داد، مشاوره دریافت کنید. در حین رعایت این قوانین تا جایی که می توانید فعالیت خود را حفظ کنید تا احتمال دوام طولانی مفصل زانو و ادامه عملکرد صحیح را افزایش دهید.

استفاده از فیزیوتراپی می تواند توانبخشی شما را تسریع کند.
اهداف و الزامات فردی شما از نظر مراقبت های بهداشتی در حین توسعه تمرینات و فعالیت هایی که روال فیزیوتراپی شما را تشکیل می دهند در نظر گرفته می شود. علیرغم مراقبت های ویژه ای که هر فرد دریافت می کند، همه آنها از مزایای سلامتی یکسانی برخوردار می شوند.

فیزیوتراپی در زمینه های زیر ضروری است:

کمی تسکین درد و رنج شما
کاهش سطح التهاب
حفظ گردش خون
بازیابی انعطاف پذیری و استحکام مفاصل
ماهیچه های حمایت کننده را به طور کامل تر قوی کنید

خلاص شدن از شر سفتی مفاصل و عضلات
بهبود تعادل شما
راه رفتن معمول خود را به دست آورید
بازگشت به حالت عادی حرکت و فعالیت

در مدت کوتاهی پس از جراحی، فرصت کوتاهی خواهید داشت که طی آن می‌توانید روند بازیابی دامنه حرکتی مفصل جدید خود را آغاز کنید. با این حال، اگر حرکت نکنید و در فیزیوتراپی شرکت نکنید، بافت اسکار رشد می‌کند که دامنه حرکتی شما را محدود می‌کند و عضلات شما ضعیف‌تر می‌شوند. ماهیچه های اطراف باید تقویت شوند تا بتوانند مفصل جدید شما به درستی عمل کند.

راهنمای آموزش فیزیوتراپی برای بیمارانی که جراحی تعویض مفصل انجام داده اند
اگرچه هر بیمار متفاوت است و برنامه فیزیوتراپی که شما دنبال می‌کنید ممکن است با برنامه توانبخشی که فرد دیگری انجام می‌دهد یکسان نباشد، ما یک نمای کلی از فعالیت‌های اساسی که می‌توانید در طول درمان پیش‌بینی کنید در آنها شرکت کنید، ارائه می‌کنیم.

جلسات فیزیوتراپی در کلینیک یا بیمارستان
فیزیوتراپی بعد از عمل به محض اینکه جراح شما را رها کرد شروع می شود و اغلب در عرض چند ساعت پس از عمل جراحی شروع می شود. برای جلوگیری از ایجاد بافت اسکار و لخته شدن خون ضروری است که ورزش مفصل را در اسرع وقت پس از جراحی شروع کنید تا جریان خون و حرکت عضلات شروع شود. برخی از بیماران در مورد شروع فوری درمان اضطراب را تجربه می کنند. با وجود این، در حالی که لازم نیست افراط کنید، ضروری است که روند بهبودی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود تا احتمال یک نتیجه مثبت به حداکثر برسد.

فیزیوتراپ شما با کمک به شما در راه رفتن و آموزش نحوه استفاده ایمن و موثر از عصا یا واکر شروع می کند. شما با دامنه حرکتی کم آشنا می شوید و عضلات را تقویت می کنید

تمریناتی که می توانند در حالت نشسته روی صندلی یا دراز کشیدن روی تخت انجام شوند.

این تمرینات جریان خون شما را با سرعت طبیعی حفظ می کند که به جلوگیری از لخته شدن خون و بهبودی کمک می کند. این کار علاوه بر جلوگیری از آتروفی عضلانی، به جلوگیری از لخته شدن خون نیز کمک می کند.

فیزیوتراپیست شما را در مورد تمریناتی که باید بلافاصله پس از عمل جراحی انجام دهید به منظور محافظت از مفصل جدید خود در زمانی که بدن شما هنوز در حال بهبودی و قدرت گرفتن است، آموزش می دهد.

پس از ترخیص ، در توانبخشی فیزیکی شرکت خواهید کرد.
فیزیوتراپی شما پس از مرخص شدن به خانه با تمرینات پیشرونده ادامه خواهد یافت. این تمرینات به بهبود قدرت، دامنه حرکتی، راه رفتن و تعادل شما کمک می کند. به انجام تمرینات خانگی که قبل از ترخیص از بیمارستان به شما نشان داده شده است، ادامه دهید. پس از جراحی، بیماران اغلب فیزیوتراپی سرپایی را در چند روز اول بهبودی خود شروع می کنند.

جلسات سرپایی به پیشرفت شما ادامه می دهند. شما درگیر فعالیت هایی از جمله حرکت در طیف وسیعی از حرکات، کشش، تمرینات تحمل وزن و تمرینات تقویتی هستید که همه اینها به تدریج باعث افزایش تحمل بدن شما می شود.

علاوه بر این، ما شروع به معرفی توانبخشی ویژه فعالیت شما می کنیم، که شامل اضافه کردن تمریناتی است که به شما کمک می کند قدرت و مهارت های لازم برای بازگشت به کار یا شرکت در ورزش را بازیابی کنید.

هنگامی که جلسات فیزیوتراپی شما به نتیجه می رسد، باید بتوانید به زندگی عادی روزانه خود بازگردید و تنها با چند محدودیت در فعالیت های پرتأثیر انجام دهید، مشروط بر اینکه در اجرای برنامه ورزشی خود سختگیرانه عمل کرده باشید.

از شما عزیزان مراجعه کننده به سایت مرکز توانبخشی همگام جهت همراهی و مطالعه کامل این مقاله سپاسگزارم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up